Wadowice – szklakiem Karola Wojtyły

Wadowice niemal od razu kojarzą się z papieżem Janem Pawłem II i tutejszymi kremówkami. Zarówno za życia papieża Polaka, jak i po jego śmierci, jego rodzinne miasto było i jest miejscem licznych pielgrzymek i wycieczek. Od 2005 roku istnieje w mieście „Szlak Karola Wojtyły”. Inicjatywa ta ma ułatwić przyjeżdżającym do Wadowic turystom zwiedzanie miejsc związanych z Janem Pawłem II. Na trasę składa się 13 obiektów, a ma ona około 4, 5 km. Najważniejszymi z obiektów na trasie zwiedzania są: Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, w którym urodził się i dorastał Karol Wojtyła, Magistrat (Dawna Szkoła Powszechna) i liceum ogólnokształcące, obiekty sakralne związane z duchową ewolucją przyszłego papieża czy wadowicki rynek i dawna cukiernia Karola Hagenhubera ze słynnymi kremówkami.

Na stronie Wadowic możliwe jest pobranie folderu pomocnego przy podążaniu szlakiem Karola Wojtyły. Informacja turystyczna jest przygotowana aż w 12 różnych wersjach turystycznych. Dla posiadaczy smartfonów do pobrania jest aplikacja mobilna. W punkcie informacji turystycznej na ulicy Kościelnej 4 istnieje możliwość pobrania bezpłatnych przewodników lub wypożyczenie tabletów z zainstalowaną aplikacją. Ta ostatnia opcja wymaga wcześniejszego telefonicznego zarezerwowania.

Wadowice stawiają na rozwój turystyki, dlatego na przyjeżdżających tu gości czeka dobrze przygotowana baza noclegowa. Jak przystało na ośrodek kultu do dyspozycji przyjeżdżających jest Dom Rekolekcyjno-Pielgrzymkowy przy klasztorze karmelitów bosych oraz Dom Rekolekcyjny przy klasztorze pallotynów. Poza tym goście mogą znaleźć zakwaterowanie w hotelach, prywatnych kwaterach, gospodarstwach agroturystycznych czy okolicznych schroniskach (http://meteor-turystyka.pl/noclegi,wadowice,0.html). Jednakże dla turystów nie liczą się tylko noclegi. Wadowice oferują zwiedzającym szeroki wachlarz usług gastronomicznych, zaczynając od lokali na dworcu PKS, przez restauracje (oferujące przysmaki różnych kuchni, m.in. włoskiej, azjatyckiej) pizzerie, kawiarnie aż po puby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>